2016 Rio Olympics boxing coverage: Day 6 (August 11)

By Scott Christ

It’s the sixth day of boxing at the Rio Olympics, as the bantamweights, light welterweights, and welterweights take the stage once again.

Day 6 of boxing in Rio will see the men’s bantamweights and light welterweights continue round of 32 action, and the men’s welterweights competing in the round of 16, setting up their quarterfinals.

Here’s what we’ll have in the morning session:

Men’s bantamweight (56kg) – Round of 32

  • 10:00 am: Victor Rodriguez (Venezuela) vs Ham Sangmyeong (South Korea)
  • 10:15 am: Mykola Butsenko (Ukraine) vs Mohamed Hamout (Morocco)
  • 10:30 am: Shiva Thapa (India) vs Robeisy Ramírez (Cuba)

Men’s light welterweight (64kg) – Round of 32

  • 10:45 am: Alkasbeh Obada (Jordan) vs Artur Biyarslanov (Canada)
  • 11:00 am: Batuhan Gözgeç (Turkey) vs Mahaman Smaila (Cameroon)
  • 11:15 am: Joedson Teixeira (Brazil) vs Abdelkader Chadi (Algeria)

Men’s welterweight (69kg) – Round of 16

  • 11:30 am: Mohammed Rabii (Morocco) vs Rayton Okwiri (Kenya)
  • 11:45 am: Byambyn Tüvshinbat (Mongolia) vs Steven Donnelly (Ireland)
  • 12:00 pm: Eimantas Stanionis (Lithuania) vs Shakhram Giyasov (Uzbekistan)
  • 12:15 pm: Vladimir Margaryan (Armenia) vs Roniel Iglesias (Cuba)

And here’s what’s on tap for the evening session:

Men’s bantamweight (56kg) – Round of 32

  • 4:00 pm: Alberto Ezequiel Melian (Argentina) vs Abdul Omar (Ghana)
  • 4:15 pm: Bilel M’Hamdi (Tunisia) vs Inkululeko Suntele (Lesotho)
  • 4:30 pm: Javid Chalabiyev (Azerbaijan) vs Kairat Yeraliyev (Kazakhstan)

Men’s light welterweight (64kg) – Round of 32

  • 4:45 pm: Lorenzo Sotomayor Collazo (Azerbaijan) vs Volodymyr Matviychuk (Ukraine)
  • 5:00 pm: Junius Jonas (Namibia) vs Hassan Amzile (France)
  • 5:15 pm: Ablaikhan Zhussupov (Kazakhstan) vs Pat McCormack (Great Britain)

Men’s welterweight (69kg) – Round of 16

  • 5:30 pm: Parviz Baghirov (Azerbaijan) vs Souleymane Cissokho (France)
  • 5:45 pm: Saylom Ardee (Thailand) vs Simeon Chamov (Bulgaria)
  • 6:00 pm: Gabriel Maestre Perez (Venezuela) vs Vincenczo Mangiacapre (Italy)
  • 6:15 pm: Joshua Kelly (Great Britain) vs Daniyar Yeleussinov (Kazakhstan)

Source:: Bad Left Hook