Rio 2016 Olympics live boxing coverage: Day 9 (August 14)

By Scott Christ

We’ll see our first gold medal match on day nine of boxing in Rio.

Women’s middleweight (75kg) – Round of 16

  • 10:00 am: Yaroslava Yakushina (Russia) vs Chen Nien-chin (Chinese Taipei)
  • 10:15 am: Dariga Shakimova (Kazakhstan) vs Ariane Fortin (Canada)

Men’s bantamweight (56kg) – Round of 16

  • 10:30 am: Michael Conlan (Ireland) vs Aram Avagyan (Armenia)
  • 10:45 am: Chatchai Butdee (Thailand) vs Vladimir Nikitin (Russia)
  • 11:00 am: Dzmitry Asanau (Belarus) vs Erdenbat Tsendbaatar (Mongolia)
  • 11:15 am: Robenílson de Jesus (Brazil) vs Shakur Stevenson (United States)

Men’s lightweight (60kg) – Semfinals

  • 11:30 am: Robson Conceiçāo (Brazil) vs Lázaro Álvarez (Cuba)

Men’s light welterweight (64kg) – Round of 16

  • 11:45 am: Vitaly Dunaytsev (Russia) vs Chinzorig Baatarsukh (Mongolia)
  • 12:00 pm: Hovhannes Bachkov (Armeina) vs Qianxun Hu (China)
  • 12:15 pm: Fazliddin Gaibnazarov (Uzbekistan) vs Manoj Kumar (India)
  • 12:30 pm: Gary Antuanne Russell (United States) vs Wuttichai Masuk (Thailand)

Men’s light heavyweight (81kg) – Quarterfinals

  • 12:45 pm: Julio César la Cruz (Cuba) vs Michel Borges (Brazil)
  • 1:00 pm: Mathieu Bauderlique (France) vs Carlos Mina (Ecuador)

Men’s light flyweight (49kg) – FINAL

  • 1:15 pm: Yurberjen Martínez (Colombia) vs Hasanboy Dusmatov (Uzbekistan)

Women’s middleweight (75kg) – Round of 16

  • 4:00 pm: Andreia Bandeira (Brazil) vs Atheyna Bylon (Panama)
  • 4:15 pm: Anna Laurell (Sweden) vs Savannah Marshall (Great Britain)

Men’s bantamweight (56kg) – Round of 16

  • 4:30 pm: Jiawei Zhang (China) vs Sangmyeong Ham (South Korea)
  • 4:45 pm: Mohamed Hamout (Morocco) vs Robeisy Ramirez (Cuba)
  • 5:00 pm: Alberto Melian (Argentina) vs Bilel M’hamdi (Tunisia)
  • 5:15 pm: Kairat Yeraliyev (Kazakhstan) vs Murodjon Akhmadaliev (Uzbekistan)

Men’s lightweight (60kg) – Semifinal

  • 5:30 pm: Otgondalai Dorjnyambuu (Mongolia) vs Sofiane Oumiha (France)

Men’s light welterweight (64kg) – Round of 16

  • 5:45 pm: Artem Harutyunyan (Germany) vs Arthur Biyarslanov (Canada)
  • 6:00 pm: Batuhan Gözgeç (Turkey) vs Joedson Teixeira (Brazil)
  • 6:15 pm: Lorenzo Sotomayor (Azerbaijan) vs Hassan Amzile (France)
  • 6:30 pm: Pat McCormack (Great Britain) vs Yasniel Toledo (Cuba)

Men’s light heavyweight (81kg) – Quarterfinals

  • 6:45 pm: Joshua Buatsi (Great Britain) vs Abdelhafid Benchabla (Algeria)
  • 7:00 pm: Teymur Mammadov (Azerbaijan) vs Adilbek Niyazymbetov (Kazakhstan)

Source:: Bad Left Hook